Jak na przestrzeni wieków zmieniały się metody leczenia zębów, czyli dzieje stomatologii w wielkim skrócie

Konserwatorzy sztuki mogliby długo opowiadać o metodach leczenia zębów na przestrzeni stuleci, gdyż malarze tworzyli obrazy, na których przedstawiali pracę XVII-wiecznych felczerów. Chociaż archeolodzy badający kości starożytnych mieszkańców globu wspominają o tym, że pierwsi lekarze stosowali różnego rodzaju wypełniania, to jednak dawniej raczej nie koncentrowano się na leczeniu próchnicy, ale na usuwaniu zębów. Cechą rozpoznawczą tamtych czasów z pewnością był jeden znamienny fakt.

dentysta
Podpatrzone na: pixabay
Otóż, nie istniał fach dentysty, ale mężczyzna, zwany balwierzem albo cyrulikiem, oprócz umiejętnego wykonywania zabiegu wyrywania zębów, zajmował się także strzyżeniem i goleniem. Jednak należy pamiętać, że kompetencje tego medyka były jak na ówczesne czasy, tak czy siak, imponujące. Jeżeli obecnie boimy się wizyty w gabinecie dentystycznym, to możemy jedynie wyobrazić sobie, co czuli nasi antenaci, którzy musieli leczyć zęby najbardziej prymitywnymi technikami i to poza tym bez zastosowania środków przeciwbólowych - w XXI wieku stomatolog we Wrocławiu bądź specjalista z innego miasta od razu pyta, czy podać znieczulenie nawet w trakcie najmniej bolesnych zabiegów. Cyrulik dysponował jedynie podstawowymi narzędziami, a i o dezynfekcji nie wiedziano zbyt wiele. Zwrot przyniósł przełom XIX i XX wieku, gdy m. in. odkryto antybiotyki i promieniowanie X.


Może zainteresują ciebie także

Jakiego typu inwestycje zagwarantują nam wysoki zysk finansowy?

Polonina Wetlinska
Twórca: Przemyslaw Kozuch
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Spora część z nas zabiega do zdobycia możliwie jak największej kwoty pieniędzy. Mimo że często mówi się, iż nie są one w stanie zagwarantować nam radości, to jednak działanie w otaczającej nas rzeczywistości jest znacząco łatwiejsze, gdy mamy ich stosowną ilość.

sprzęt dentystyczny
Twórca: Andrew Fresh
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Ulgę chorym przyniosły oczywiście nowoczesne środki przeciwbólowe podawane w zastrzyku - wcześniej wykorzystywano eter lub zwyczajnie upijano mężczyznę poddawanego nieprzyjemnym zabiegom.

Czyżby komentarze z serwisu były o tyle interesujące, że masz chęć stworzyć własny? Zachęcamy Cię gorąco. Będzie to dla nas duża radość.

Kolejną pionierską zmianą było użycie aparatów rentgenowskich. O doniosłości wspomnianego odkrycia może świadczyć choćby fakt, że obecnie każdy stomatolog we Wrocławiu i chirurg zatrudniony w krakowskiej klinice dentystycznej każdego dnia używa tego wynalazku. Dzięki fotografiom można np. ustalić, czy konkretny ząb warto ratować czy lepiej szybko go usunąć - A jeżeli już wspomnieliśmy o zabiegu ekstrakcji, to równocześnie musimy obowiązkowo dodać, że w XXI stuleciu stomatolodzy mogą uratować nawet zęby mocno zniszczone przez próchnicę lub odbudować ich koronę.

Jeśli zainteresował Cię opisywany artykuł, kliknij szybko tutaj, ponieważ świetna strona (http://www.beskidmed.pl/okulista-skoczow/) na pewno też jest godna polecenia.

Dodatkowo współcześnie ogromną wagę przywiązuje się zarówno do zdrowego, jak i pięknego uśmiechu, a dentystyka estetyczna stała osobną dyscypliną. A nam po tamtych zabiegach pozostał bodajże jedynie paniczny strach przed wizytą u dentysty.
2019-09-16 07:18:16
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.