Czym jest kung-fu? Czy właśnie tym, co znane jest z filmów? Tak naprawdę nie, ponieważ to bardziej skomplikowane

W drugiej połowie dwudziestego wieku w krajach Europy Zachodniej rozpoczęto nazywać kung-fu chińskimi sztukami walki. Co interesujące jednakże, w Chinach zaś definiuje się je całkowicie odmiennym terminem - wushu. Co więcej, zakres jej wykorzystywania nie pokrywa się ze zwyczajowym zakresem wykorzystywania tego terminu w krajach zachodnich.

Wushu można podzielić na współczesne wushu, które dokładnie jest określane jako xiandai wushu, sportowe wushu oraz tradycyjne. Na Zachodzie niestety do dziś istnieje pewne nieporozumienie, ponieważ kung-fu powiązane jest tylko i wyłącznie z wushu sportowym. Jednakże xiandai wushu/jingsai wushu to faktycznie dyscyplina sportowa o ambicjach olimpijskich.

trening kung fu
Twórca: Michael Cannon
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
I tu jest podział na właściwe formy, tak więc możemy powiedzieć o formach bardziej akrobatycznych, jak changquan, na drugim biegunie nanquan, czyli bardziej ustalone pozycje i mniejsza ilość akrobacji, za to dużo więcej siły fizycznej. W takim rozumieniu wyróżnia się jeszcze inny sposób, jak taijiquan, w jakim najistotniejsze są ruchy miękkie, pełne gracji, zazwyczaj wykonywane są bardzo wolno. Stosowana jest też konkurencja sanda/sanshou, jest to określony rodzaj walki w rękawicach oraz ochraniaczach (na przykład na korpus). Jest bardzo zbliżona do kick-boxingu, lecz z dosyć znacznym używaniem rzutów i zepchnięć z podestu na którym odbywają się walki. W wariancie zawodowym używa się mniejszą ilość ochraniaczy, natomiast stosuje się dodatkowo uderzenia kolanami.


Może zainteresują ciebie także

Mnogość ofert do wyboru dostępna na stronie internetowej producenta

Presence Control PRO Dual HF marki STEINEL, wyposażony w 2 czujniki
Twórca: STEINEL
Podpatrzone na: STEINEL
Sprawdzone możliwości producenta mają określone zadanie do spełnienia. Ogromne znaczenie mają możliwości, jakie dawane są przez niego do dyspozycji. Decydując się na wypróbowaną markę, możemy być pewni wyboru urządzenia znakomitego. Oferowane przez naszą firmę obecnie czujniki do pomiaru temperatury cechują się znakomitym dopasowaniem do zmieniających się wymogów konsumenckich na rynku. Biorąc pod uwagę jakość oraz standardy, obie te kwestie pozostawiamy naszym fachowcom, którzy ciągle trzymają doskonały poziom.

kung fu dla dzieci
Twórca: Michael Cannon
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Styl chuantong wushu (dziedzina, jaką w krajach zachodnich nazywa się kung-fu) nie jest pewną dyscypliną sportową. Nie jest także jedną sztuką walki, gwarantuje bowiem bogactwo różnorodnych systemów, które są oparte na różnych koncepcjach i zasadach. To bogactwo naprawdę jest ogromne, co powoduje, że powszechnie rozpoznane klasyfikacje stanowią nadmierne uproszczenie.

Jeśli znalezione przez Ciebie tu porady są zbyt skąpe, to ta wskazówka z www na pewno będzie godna Twojej uwagi.

Mimo to, czasem takie uproszczenie jest niezbędne, ażeby ogarnąć wielość form tej cudownej sztuki walki. W Polsce jest parę szkół, w których jesteśmy w stanie się nauczyć tej sztuki walki. Najbardziej profesjonalne są w Warszawie, jak kung fu Warszawa Ursynów, szkoła z długoletnią tradycją, która wytrenowała już dużą ilość pasjonatów tej niezwykłej dyscypliny. Kliknij tu: .
2020-09-08 07:32:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.