Gdzie wykorzystuje się gaz ziemny?

Gaz ziemny ma bardzo szerokie zastosowanie i mamy z nim do czynienia również w codziennym życiu. Zasoby gazu ziemnego są dość spore, ale szacuje się, że za kilka dziesięcioleci te zasoby będą się wyczerpywać.
Odnośnie obecności i wydobycia gazu ziemnego pierwsze miejsce zajmuje Rosja, jednak spore złoża znajdują się też pod wodą w Norwegii. Natomiast w Polsce wydobycie gazu ogranicza się do jednostkowych miejsc.

Jeśli poszukujesz dodatkowych materiałów na prezentowany temat, to kliknij ten link - ta nasza strona (https://www.polmedico.pl/) publikuje pokrewne tematy.

Na terenie naszego kraju pozwolenie na obrót gazem ma tylko jedna firma, inne posiadają pozwolenie na handel ze spółkami (zobacz https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-fundusz-pracy-i-fundusz-gwarantowanych-swiadczen-pracowniczych) zagranicznymi.


Wykorzystywanie w warunkach domowych


W warunkach domowych gaz ziemny stosuje się do kuchenek. Co prawda w obecnych czasach kuchenki na gaz często zastępuje się urządzeniami elektrycznymi, aczkolwiek minie wiele lat nim tradycyjne kuchenki zostaną całkowicie wyparte. Ze względu na ryzyko uduszenia czy zapłonu, jakie występuje w sytuacjach niewłaściwego użytkowania czy awarii, mieszanina przeznaczona do użytku w domu uzupełniania jest o środek wyczuwalnej woni, by mieszkańcy mogli wyczuć utlenianie oraz zareagować. Poza tym, gaz ziemny wykorzystywany jest również na szeroką skalę do ogrzewania mieszkań, jednakże ze względu na ceny gazu nie jest to najbardziej pożądana metoda ogrzewania.


Wykorzystanie przez firmy


nauka do matury
Twórca: Alba Estévez G.
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Gaz wykorzystywany jest również w wielu gałęziach produkcji przemysłowej.
Gaz ziemny w dużym stopniu ułatwia wytwarzanie produktów hutniczych. W dodatku, instalacja gazowa służyć może do ogrzania hali przemysłowej, magazynu bądź dużego zakładu. Gaz wykorzystuje się także niekiedy do klimatyzacji.
2019-11-21 07:21:15
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.