Kim jest Pełnomocnik ds. ochrony informacji niejawnych a także w jaki sposób nim zostać?

W jednostce organizacyjnej, w jakiej są przetwarzane są informacje niejawne, za ochronę tych informacji, a w szczególności za zorganizowanie jak też zapewnienie działania tej osłony odpowiada zazwyczaj Kierownik Jednostki Organizacyjnej.
Eee PC T91MT
Twórca: Asus
Podpatrzone na: Asus


Kierownikowi podlega zaangażowany przez niego Pełnomocnik ds. ochrony danych niejawnych, jaki odpowiadać będzie za zapewnienie egzekwowania przepisów o ochronie niejawnych informacji. Ochrona informacji niejawnych normowana jest stosownymi regulacjami. Szkolenie dla w/w Pełnomocników powinno powtarzane być przynajmniej raz na pięć lat.


Towar na półce sklepowej
Twórca: C x 2
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Posada Pełnomocnika ds. ochrony informacji niejawnych nie musi być osobnym stanowiskiem w przedsiębiorstwie, może ono się łączyć z różnymi obowiązkami, szczególnie w firmach gdzie niejawnych dokumentów przetwarza się małą ilość. Zgodnie z art. 15 ustęp 4 ustawy kierownik jednostki organizacyjnej może polecić pełnomocnikowi ochrony wykonywanie innego rodzaju obowiązków, jeśli ich realizacja nie naruszy prawidłowego realizowania obowiązków pełnomocnika ochrony. Ponadto Artykuł 14 ustęp 2 regulacji nie wskazuje wyraźnie, jaki rodzaj umów jest akceptowalny, a który rodzaj umów jest wyłączony w stosunku prawnym łączącym Kierownika jednostki organizacyjnej z podrzędnym mu bezpośrednio Pełnomocnikiem ochrony. Zgodnie z przepisem zatrudnieniem jest też odpowiednio powołanie lub wyznaczenie. A więc nie istnieją żadne ustawowe formalne wymogi, ograniczające Kierownika w doborze formy zatrudnienia osób na stanowisku Pełnomocnika ochrony lub jego zastępcy.
Co więcej warto odnotować, iż w Ustawie nie ma przeciwwskazań do realizowania zadań Pełnomocnika ochrony równolegle w paru jednostkach organizacyjnych.
2018-01-18 11:05:52
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.