W jakich miejscach stosowane są ochronniki przepięciowe? Do jakich rzeczy służą? Czy używane są również w przypadku fotowoltaiki?

Urządzenia elektryczne poddawane są oddziaływaniu prądu o różnego rodzaju nasileniu. Najczęściej to nasilenie jest pod kontrolą, jednak czasem bywa tak, że napięcie jest zbyt wysokie i w takim wypadku urządzenie może być zagrożone awarią.


Jakiego rodzaju zabezpieczenie stosowane jest na tego typu ewentualne sytuacje?


Może zainteresują ciebie także

Czym jest wskaźnik napięcia, jak on funkcjonuje i z jakiego powodu jest tak pożyteczny?

Lampy podłogowe i stołowa z kolekcji Toro
Twórca: SPOT Light
Podpatrzone na: SPOT Light
Czy też pamiętasz, jakie jest od długiego czasu podstawowe narzędzie każdego elektrotechnika? Używa go też z pewnością dowolna tak zwana "złota rączka". To interesujące, że takie niewielkie narzędzie może ustrzec nawet przed porażeniem prądem, czyli nawet przed zgonem.


Niniejszym mechanizmem jest miernik napięcia, nazywany także jako wskaźnik czy tester.


Ochronnik przeciwprzepięciowy montowany jest na aparaturze w razie takich sytuacji.

Przeczytaj ten ciekawy artykuł i odkryj więcej tutaj (https://incube.pl/leasing-mssf16/). Zapewne nie będziesz żałować. Nie zwlekaj ani chwili! Zrób to teraz!

Dawniej nazywany był odgromnikiem z tej przyczyny, iż sytuacje, o których mowa to przykładowo uderzenie pioruna. W momencie, gdy zdarzy się wyładowanie na przykład w czasie burzy, ma miejsce czasowe przepięcie. Taki ogranicznik zmniejsza czas jak również moc impulsu. Takie urządzenie montuje się często na najważniejszych elementach trakcji elektrycznej, na przykład są to transformatory.


pelelectric
Twórca: clry2
Podpatrzone na: http://www.flickr.com


Gdy chodzi o ograniczniki fotowoltaika także stosuje je do ochrony systemu. W tej dziedzinie stosowane są głównie dwa rodzaje ograniczników.

Dzisiaj trudno o porządne i wiarygodne informacje (http://www.sitodruk-maszyny.com/maszyna/tunel-suszacy-drylight/) odnośnie prezentowanej tematyki, ale jeśli chcesz takie zobaczyć, to po prostu wejdź na ten odnośnik.

W miejscach, w jakich ma się do czynienia ze stałym prądem są to specjalne rodzaje urządzeń, natomiast tam gdzie znajduje się prąd przemienny występują standardowe. Dobrze jest też mieć pojecie, że jeśli dobrane zostaną one niewłaściwie to realne jest zagrożenie pożarowe. Z pewnością również system fotowoltaiczny musi zostać zainstalowany wraz z piorunochronem. Jednak używać należy, by tego typu urządzenie nie było zainstalowane blisko części systemu PV.


Tego typu ograniczniki mają powszechne zastosowanie tam, gdzie zagrożenie przepięciami jest realne. Minusem jest z pewnością ich cena, dlatego trzeba przeanalizować czy zastosowanie ich jest na pewno niezbędne.
2022-05-26 15:20:04
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.